2017 LYS Ne Zaman Açıklanacak (199 okunma)

Konu: 2017 LYS Ne Zaman Açıklanacak

Nov 25 2017

2017 LYS Ne Zaman Açıklanacak

2017 LYS Ne Zaman Açıklanacak?

LYS Lisans Yerleştirme Sınavı olarak bilinmekte olan üniversitenin 4 yıllık bölümleri için yapılan 2. Sınavıdır. İlk sınav olan YGS aşamasını geçen öğrenciler LYS’ye girmeye hak kazanır ve bu şekilde giriş yaparak ve sonuçlarını alarak 4 yıllık fakültelere tercih yapabilirler. Öğrenciler ilk etapta olan YGS’ ye giriş aşaması sınavın aslın da ilk aşaması olup, bu sınavda kolay sorular yer almaktadır. Matematik, Türkçe gibi alanlar ile ilgili giriş kısmı olan soruları yaparak sınavı başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. YGS’ de LYS’ye girmek için barajı geçmeniz gerekmektedir. Barajı geçen her öğrenci LYS ye giriş yapma hakkına sahiptir. YGS ye girerek devamını getirmek istemeyen öğrenciler direkt olarak puanına göre 2 yıllık bölümlere yerleşebilir. 4 yıllık bölümlerde okumak isteyen ve iyi yerlere gelmek isteyen öğrenciler LYS hakkın da birçok bilgiyi merak etmektedir. Bu merak edilen sorular genellikle ne tarz soruların sorulduğundan, hangi alanların olduğuna kadardır. Bu yıl gerçekleşen 2017 LYS ne zaman açıklanacak sorusu da akıllar da yer almaktadır. LYS hakkın da merak ettiğiniz tüm bilgilere yazımızın devamın da yer vereceğiz. Sizlerde yazımızın devamına bakarak öğrenebilirsiniz. 

LYS de Neler Soruluyor?

LYS 4 bölüme ayrılmakta olan bir sınav türüdür. YGS ye kıyasla aslın da saha kolay olup, herkes kendi alanından sınava girerek başarısını gösterecektir. Bu 4 alan aslın da kendi içerisinde de ayrılmaktadır. 4 alan olan; TM Türkçe- Matematik, MF Matematik- Fen, TS Türkçe- Sosyal ve Dil Yabancı Dil olmak üzere 4 bölümdür. Kendi alanınızdan sorumlu olacağınız bu bölümde sorular genellikle yoruma dayalı olmaktadır. Aslın da girdiğiniz kendi bölümünüze dayalı olan soruları doğru cevaplayarak LYS de aldığınız puan ile istediğiniz üniversiteye yerleşme imkânınız olacaktır. Bunun için LYS YGS ye göre daha önem arz etmektedir. Daha öncede belirttiğimiz üzere bu 4 alan kendi içinde de aslında ayrılmaktadır. Bunlar;

Türkçe- Matematik Alanı

TM-1: İktisadi ve İdari bölümler fakültesinde yer alan bölümleri kapsamaktadır. 
TM-2: Kamu yönetimi, sınıf öğretmenliği, uluslararası ilişkiler gibi bölümleri kapsamaktadır.
TM-3: Bu bölümde ağırlık daha çok edebiyat ağırlıklı olup, Hukuk bölümünü kapsamaktadır. 

Matematik- Fen Alanı

MF-1: Matematik, geometri alanına hitap eden bölümler.
MF-2: Fizik, kimya ve biyoloji alanına hitap eden bölümler.
MF-3: Tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümleri kapsamaktadır.
MF-4: Mühendislik gibi bölümleri kapsamaktadır. 
Türkçe- Sosyal Alanı
TS-1: Gazetecilik, radyo televizyon, sinema, halkla ilişkiler, reklamcılık gibi bölümleri kapsar.
TS-2: Edebiyat, Türkçe gibi öğretmenlikleri kapsamaktadır. 
Dil Alanı
Dil alanının da İngilizce gibi dil öğretmenlikleri, tercümanlık gibi bölümleri kapsamaktadır.

2017 LYS Açıklanma Tarihi

Merakla beklenen 2017 LYS açıklanma tarihi 11 Temmuz olarak belirlenmiş olup, öğrencilerin kaderleri ve hayalleri 11 Temmuz tarihinde belirlenecektir. 

Toplam Oy: 199
Derece: 3.16