2018 LYS Tarihi 2018 LYS Ne Zaman? (730 okunma)

Konu: 2018 LYS Tarihi 2018 LYS Ne Zaman?

Nov 25 2017

2018 LYS Tarihi 2018 LYS Ne Zaman?

2018 LYS Sınavı Tarihi

2017 yaz ayları içerisinde olduğumuz bu günlerde öğrenciler tarafından merak edilen 2018 LYS tarihi, ÖSYM Başkanlığı tarafından açıklandı. Yapılan açıklama aslında 2018 Yılı Sınav Takvimi duyurusu adı altında yapılmıştır. Buna göre 2018 yılında YGS ve LYS sınav tarihleri ve tüm detayları bildirilmiştir. 2018 LYS başvurusu ne zaman diyenler varsa aramızda onlarda cevaplarını yazımızın devamında bulabilirler. 

2018 LYS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

2018 Ocak ayı itibari ile ÖSYS’ye katılacak olan adaylar ÖSYM bürolarından, İnternet üzerinden veya sınav koordinatörlüklerinden başvuruları gerçekleştirebilecekler. İlgili yerlerden alacağınız şifre ile internet teknolojisinden yararlanarak tüm detayları öğrenebilirsiniz. ÖSYM resmi web sitesi üzerinden T.C kimlik numaranız ve size verilen şifre ile giriş yaptıktan sonra işlemlerinizi yapabilirsiniz. Diğer bir merak edilen konu ise 2018 LYS sınav ücreti olmaktadır. Şuan için belirlenen bir ücret olmadığı için ilerleyen zamanlarda sizlere yine buradan bilgi verilecektir. Ocak 2018 tarihi itibari ile ÖSYM anlaşmalı bankalar aracılığı ile ya da osym.gov.tr sitesinden ödeme adımları menüsünden ilgili ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

LYS Nedir?

LYS Yerleştirme Sınavı olarak LYS’ nin açılımını öğrenebilirsiniz. Bilindiği üzere Liseden sonra öğrenci adaylarının 2 aşamalı bir sınava tabii tutulmasıdır. Bunlardan ilki YGS sonrasındaki ise LYS’dir. Ancak YGS’den 150 puan barajını açanlar Meslek Yüksek Okullarına girebilirken 180 puan barajını aşanlar ise LYS’ ye girebilmektedirler. Buna göre LYS’ye girmeye hak kazanabilmek için 180 baraj puanını aşmalı ve ilgili Lisans bölümlerine girebilmek için yeterli puanı almaları gerekiyor. 

LYS’de Kaç Adet Sınav Türü Bulunmaktadır?

LYS hakkında bilinmesi gereken bilgiler arasında 5 adet sınav olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre hangi gün hangi sınava gireceksiniz işte detaylar!

LYS-1 Matematik ve Geometri konularını içeren bir Matematik sınavıdır. TM ya da MF puanına göre de tercihler yapılabilmektedir. 135 dakika süresi bulunan bu sınav süresinde 50 adet Matematik soruları için 75 dakika, 30 soruluk Geometri soruları için de 60 dakikanız bulunmaktadır. 
LYS-2 Kimya, Biyoloji ve Fizik sorularını içeren bir sınav türüdür. Teslerde toplamda 90 soru ile karşılaşırsınız bu soruların 30’arlı şekilde olduğunu da bilmeniz gerekir. Toplamda yine 135 dakika sürecek sınav süresince her bir teste ayıracağınız toplam süreler 45 dakikadır. 
LYS-3 Coğrafya ve Edebiyat soruları içeren bir teste tabi tutulmanızdır. Toplam süreniz 120 dakikadır. 56 soru edebiyat olmak üzere 24 soru da Coğrafyadan çıkmaktadır. Toplamda ise 80 adet soru testi karşınıza çıkacaktır. 
LYS-4 Sosyal Bilimler adı altında Matematik ve Geometri sorularından oluşan bir sınav türüdür. Ayrıca 138 dakika sürecek olan bu sınav da karşınıza çıkacak olan testlerde Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları da çıkacaktır. 
LYS-5 İngilizce, Almanca ve Fransızca dilleri hakkında test içeren bir sınavdır. 120 dakikalık bir sınav süresi boyunca kişi seçtiği bir dil üzerinden 80 adet soru ile karşılaşacaktır. 

2018 LYS Sınav tarihleri ÖSYM tarafından Haziran ayında yapılacağı açıklandıysada sınavlar için net bir tarih verilmedi. Sınavların kesin tarihi belli olunca sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.


Toplam Oy: 730
Derece: 4