2018 YKS ve TYT Rehberi (493 okunma)

Konu: 2018 YKS ve TYT Rehberi

Sep 21 2018

2018 YKS ve TYT Rehberi

YKS Rehberi

YKS olarak adlandırdığımız Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi geçtiğimiz yıllarda YGS ve LYS yerine getirilmiş bir sınav sistemidir. YÖK başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamalara göre 18 puan türünde azaltmaya gitmek için böyle bir sınav sistemi değişikliği yaptıklarını söyledi. Bu değişiklik ile sınav sisteminin daha sade ve kolay olacağı açıklandı. Peki, YKS nedir? Bütün puan türlerinde Türkçe ve Matematiğin ağırlıklı olacağı bu sınavda her zamanki gibi eğitim müfredatı temel alınarak hazırlanacaktır. Öğrencilerin her zamanki çalışma sistemlerini değiştirmeden Matematik ve Türkçe ’ye ağırlık vererek çalışmaları tavsiye edilmektedir. Bu yeni sınav sistemi iki oturumdan oluşturulmuştur. İlk oturum hafta sonu Cumartesi günü yapılacak olup, lise müfredatıyla aynı düzeyde sorular sorulacaktır. Sorulacak olan sözel ve sayısal soruların genellikle öğrencilerin mantıksal bakış açılarını geliştirmek amaçlı olduğu açıklanmıştır. Bu sınav sisteminde ilk oturum sonrasında bir öğlen arası verilerek öğrencilerin zihinsel yorgunluklarını atmaları sağlanacaktır. 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusundan oluşan toplam 80 soruluk bir oturum olacaktır. Bu sınav sisteminde değişmeyen tek şey baraj puanları olacaktır. Öğrenciler gene aynı baraj puanları üzerinden bölüm tercihi yapacaklardır. Baraj puanları 150 puanın altına düşen öğrencilerin tercih yapma hakkı yoktur ve 180 puanın üstüne çıkan öğrenciler tercih hakkı kazanacaklardır. Bir sonraki yıl da 200 puan üstü alan öğrencilerin bir sonraki yıl sınav sisteminde de bu puanı kullanabilecekler. Sınavın ikinci oturumu ise gene Cumartesi günü öğleden sonra yapılacak olup 40 Fen, 40 Sosyal, 40 Matematik, 40 Türkçe soruları olacaktır ve bu oturumun süresi gene geçen yılki sınav sistemindeki süre ile aynı tutulacaktır.

YKS Rehberi

YKS sistemi ile tamamen yalın ve öğrenciler için daha anlaşılabilir bir sınav olacağı belirtilmiştir. Bu sınav sisteminin daha yalın olduğunu puan türünün 18’den 5’e düşürülmesi ile görmekteyiz. Sınavların puan türünün sadeleştirilip 18’den 5’e düşürülmesi ile öğrencilerin sınava girecekleri gün sayıda otomatik olarak düşmüştür. Öğrenciler artık 5 hafta sonu ayrı ayrı sınavlara girmek yerine 1 hafta sonunda hepsine girecekler. Bu sistem sayesinde öğrencilerin tekrar tekrar aynı stresi yaşamaları da engellenmiş olunacaktır. 6 oturumdan oluşan bu sınav 3 oturuma düşürülmüştür. Temel yeterlilik puanını belirleyen dersler Matematik ve Türkçe olup, bu sınava öğrenciler ilk oturumda gireceklerdir. Bu temel yeterlilik puan türünden yeterli puanı alan meslek lisesi öğrencileri bölümleri ile alakalı olan meslek yüksekokullarına yerleşmek için tercih de bulunabilecekler. Bu oturumun sınav süresi gene geçen seneki sınav sisteminin süresi ile aynı olacaktır. Bu sınav süresi yetkililer tarafından öğrencilere yeterli geleceği belirtilmiştir. YKS rehberi; eski sınav sistemi ile ilgili olarak öğrencilerin daha çok stres altında olduğu ve uzun sürelere yayılmış bir sınav sistemi olduğunu açıkladı. Eski sınav sisteminde YGS ve LYS puanlarının ortalaması alınarak öğrencilerin tercih yapması sağlanıyordu. YGS Mart ayında yapılırken LYS haziran ayında yapılıyordu. İki sınav arasındaki zaman farkı öğrencilerin iki kez stres yaşamalarına neden oluyordu. YGS ilk baraj puanını belirliyordu ve 20 net çıkaran bu barajı geçip ikinci sınava girebilme hakkını kazanıyordu. LYS de ise öğrenciler 180 puan barajını aştıklarında tercih yapabiliyorlardı. LYS ile öğrenciler kendi bölümlerinden sınav türüne girebildikleri gibi diğer derslerin bulunduğu oturumlarda da sınava girebiliyorlardı. Toplam da 18 oturumdan oluşan bu sınav sistemi öğrencilerin çok fazla sınava girmelerine ve her sınav için ayrı bir stres yaşamalarına neden oluyordu.

YKS Hakkında Herşey

YKS sınav sisteminde bazı şeyler değişmemiş ve geçen seneki usulde devam etmektedir. Bunlardan bazıları; Üniversitelerin özel yetenek ile öğrenci alınan bölümlerinde geçen seneki gibi temel yeterlilik sınavından 150 baraj puanı almış olan öğrenciler yetenek sınavına girebilecekler. OBS puanları gene aynı hesaplama sistemi ile öğrencilerin puanlarına eklenecektir. Geçen sene sınava giren meslek lisesi grubu öğrencileri için aldıkları puan bu yılda geçerlilik sağlamaktadır. Sınava başlama saati değişmedi gene saat 10.00’da öğrenciler sınava girecekler ve herhangi bir sebepten dolayı geç kalan öğrenciler sınava alınmayacaklardır. Sınav 23-24 Haziran’da yapılacak olup başvurular Mart ayında başlayacaktır. Sınav süresi ile ilgili YÖK, ilk sınavın 100 dakika ikinci sınavın 160-200 dakika arasında olacağını duyurmuştur. Sınav ücretlerinde ise düşme olacağı açıklandı. Geçen senelerde bir öğrenci sınava girebilmek için 160 TL para ödemek zorundaydı, şimdi ise bu ücret 120 TL olarak belirlenmiştir. YKS hakkında her şey YÖK tarafından detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Yapılan değişikliklerin sebepleri, öğrenciye getirisinin ne olacağı, sınav sisteminin avantajları nelerdir gibi daha pek çok merak edilen konuya dair sorulan sorulara cevap vererek, öğrencilerin ve velilerin bilgilenmesi sağlanmıştır. YKS yeni sistemi ile öğrencilerin daha az stres yaşayarak sınavlara girmesini sağlayacak ve daha az oturum ile öğrenciler bir gün içerisinde tüm sınavlara girmiş olacaklar. 

Toplam Oy: 493
Derece: 4.42