LYS’ye Nasıl Çalışılmalı? (226 okunma)

Konu: LYS’ye Nasıl Çalışılmalı?

Nov 25 2017

LYS’ye Nasıl Çalışılmalı?

LYS’ye Nasıl Çalışılmalı?

Üniversite sınavlarına hazırlanırken çok uzun yılladır öğrenciler yanlış çalıştıkları için pişmanlık duyuyorlar. Bu aşamada eğer doğru hamleler yapılırsa öğrenciler alabilecekleri maksimum puanları alırken sınava da olabilecekleri en hazır halde girmiş oluyorlar. Hiç kuşkusuz sınavın eski dönemde tek bir sınav şeklinde yapılıyorken günümüzde iki sınava çıkarılması çalışma şekillerinde de değişikliğe sebep oluyor. Belirli kurallara sadık kalmadıkları sürece öğrencilerin başarılı olmaları son derece zor olurken bu durum istedikleri bölümlere girememelerine ya da istedikleri okullarda okuyamamalarına sebep oluyor. Bu yüzden öğrenciler ilk olarak sınavlara nasıl çalışacaklarını belirleyip sonrasında bu plana uygun bir biçimde çalışmalarına başlıyorlar. 

Durumu analiz Etmek Çok Büyük Önem Taşıyor

Eğer öğrenciler LYS’ye çalışıyorlarsa bu aşamada kendi durumlarını analiz ederek işe başlamaları gerekiyor. Bu doğrultuda LYS içeriğinde çıkması muhtemel olan konuları bir kâğıda yazan öğrenciler sonrasında bu konular hakkındaki bilgi seviyelerini de dürüst bir biçimde yanlarına yazıyor. Bu aşamada çalışırken nokta atışı yapmak da mümkün oluyor. Bilgi seviyenizin üst düzeyde olduğu konulara sürekli olarak çalışmayı devam etmek bir yarar sağlamazken bu konuda yalnızca belirli aralıklarda testler çözmek yeterli oluyor. Eğer bu şekilde yapılırsa bilinen konular kesinlikle unutulmadan sürekli başarı oluyor. Bilinmeyen konulara ise öğrencilerin ağırlık vermesi ve konu anlatımı ile başlayıp sonrasında bunu test ile pekiştirmesi gerekiyor. 

Konu Anlatımı Çalışmaktan Çekinmeyin

Genel olarak öğrenciler test çözmenin çok faydalı olduğunu bildiğinden kendilerini testlere yönlendiriyorlar. Çok fazla test çözmek farklı soruları görmek için çok büyük önem taşırken buna ek olarak konu anlatımları da her zaman fayda sağlıyor. Özellikle yeni bir konuya başlanırken konu anlatımlarının tam manasıyla üzerinden geçilmesi gerekiyor. Bunun sonrasında testlere başlayan kişiler eğer bilmedikleri bir soru ile karşılaştıklarında bunu konu anlatım kısmına geri dönerek öğreniyor. Kesinlikle bilinmeyen bir soru ile karşılaşıldığında bu sorunun atlanması istenmiyor. Eğer bu şekilde bir sistem benimsenirse öğrencilerin sınavda çıkacak olan konular hakkındaki bilgi seviyesi sürekli artarken denemelere de bu direkt olarak yansıyor. 

Tekrar Ederek Sürekli Puan Artırımı

Ders çalışmanın her aşamasında olduğu gibi LYS için de tekrar etmek son derece yüksek öneme sahip oluyor. Bu aşamada ilk olarak öğrencilerin bildikleri konuları tekrar etmesi unutmamaları için çok önemli oluyor. LYS sınavında çok sayıda farklı konu çıktığından öğrenciler yılın başında öğrenmeye başladıkları konuları unutabiliyorlar. Bu aşamada deneme çözmek tekrar yapmanın en önemli yönlerinden birisi olurken sürekli olarak puanlarda yükselmeleri de sağlıyor. Çözdüğünüz dene sınavlarının puanlarını sistemiz üzerindeki lys puan hesaplama aracını kullanarak hesaplayabilir ve puan arttırımındaki istikrarınızı kontrol edebilirsiniz. Bir yandan bilmedikleri konulara ağırlık veren öğrenciler bir yandan da eski konuları tekrar ediyor. Böylece netleri düzenli bir biçimde artış gösterirken motivasyonları da her zaman yüksek oluyor. Bu şekilde düzenli bir çalışma puanlarda LYS’ye girene kadar artış anlamına geliyor. 

Günlerin Düzenlenmesi

LYS girerken birçok öğrenci zamanlarının kısıtlı olmasından şikâyetçi oluyor. Bu aşamada eğer kişiler son sınıfa gelmeden önce sistemli bir çalışma yapmışlarsa zaman sorunu yaşamıyorlar. Ancak genel olarak lisenin son sınıfında bu sınavın ciddiyeti kavranmış oluyor. Bu da kişilerin zaman konusunda sıkıntı yaşamasına sebep oluyor. Gün içerisinde 4 saat doğru bir şekilde çalışmalarını gerçekleştiren kişiler kesinlikle üniversitelerin 4 yıllık bölümlerini kazanabiliyorlar. Buna ek olarak günlük çalışma saatlerini 6 saate çıkaran öğrenciler genel olarak istedikleri her bölüme gitme şansı elde ediyorlar. Bu süreler genel araştırmalar sonrasında ortaya çıkarken öğrencilerin çok büyük bir bölümünde etkili oluyor. 


Toplam Oy: 226
Derece: 4.76