Yerleştirme İşlemi Sistem Tarafından Nasıl Yapılır? (ÖSYM) (846 okunma)

Konu: Yerleştirme İşlemi Sistem Tarafından Nasıl Yapılır? (ÖSYM)

Sep 21 2018

Yerleştirme İşlemi Sistem Tarafından Nasıl Yapılır? (ÖSYM)

Yerleştirme İşlemi Sistem Tarafından Nasıl Yapılır? (ÖSYM)

Sistem ilk önce sıralaması 1 olan kişiyi (Türkiye birincisi) ilk tercihine yerleştirir. 
Sistem daha sonra sıralaması 2 olan kişiyi (Türkiye ikincisi) ilk tercihine yerleştirir.

Örneğin, yerleştirme sırası 100. kişiye geldi. Sistem bu kişinin ilk tercihine bakar. Kendisinden önce yerleşen kişiler kontenjanı doldurmamışlarsa bu kişi de ilk tercihine yerleşir. Ancak kendisinden öncekiler ilk tercihin kontenjanını doldurmuşlarsa kişi, onun da kontenjanı dolmadıysa ikinci tercihine yerleşir.

Örneğin, yerleştirme sırası 1000. kişiye geldi. İlk tercihindeki kontenjan dolmamışsa yerleşir, dolmuşsa ikinci tercihe bakılır. İkinci tercihteki yerin kontenjanı dolmamışsa ikinci tercihe yerleşir, bunun kontenjanı da dolmuşsa üçüncü tercihe bakılır. Boş kontenjan denk gelinceye kadar sırayla tercih listesinin sonuna kadar gidilir.

Bu Bilgilerden Yapılacak Çıkarımlar:

  • Yerleştirme işleminde 180 barajı geçildiği takdirde puanın bir önemi kalmaz, sıralama önemlidir.
  • Elinizden geldiğince çok tercih yapmalısınız. Çünkü; sıralaması sizden önde olan kişiler sizin öncelikli olarak istediğiniz yerlere yerleşerek kontenjanları doldurabilirler.
  • Örneğin; X üniversitesi ve bölümünü 10.000 sıralamalı kişi ilk tercihine yazdı; 9.999 sıralamalı kişi son tercihine yazdı. Bu durumda 9.999 sıralamalı kişi önceliklidir. Çünkü; sistem o kişiyi diğerinden önce yerleştirecektir, boş kontenjan denk gelinceye kadar tercih listesi baştan sona taranacaktır.
‎Mehmet Eğinli‎ - Selçuk Üniversitesi Hukuk Öğrencisi
Toplam Oy: 846
Derece: 4.3