YGS - LYS Puan Türleri ve Anlamları (420 okunma)

Konu: YGS - LYS Puan Türleri ve Anlamları

Nov 25 2017

YGS - LYS Puan Türleri ve Anlamları

Puan Türleri Ve Anlamları

Üniversiteye girerek en iyi şekilde eğitimlerini tamamlamak ve meslek sahibi olmak isteyen kişiler yıl içerisinde ilk olarak YGS sınavına girerken bu sınavdan aldıkları puanlara göre ikinci sınava girmeye hak kazanıyorlar. İkinci sınav olan LYS sınavına da giren kişiler her iki sınavdanda aldıkları notlara göre değerlendirilerek bir puan ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan puanlara göre de üniversite tercihleri yapılırken en uygun okullar ve bölümlerde eğitime başlanıyor. Ancak hem YGS sınavında hem de LYS sınavında çok sayıda farklı puan ortaya çıkıyor. Hem öğrenciler bu puanlardan hangilerine ihtiyaç duydukları konusunda yeterli bilgi alamıyor hem de veliler çocuklarının hangi puanda başarılı olup olmadığını kontrol edemiyor. Bu sebeple tüm puan türlerinin açıklanması gerekiyor.

YGS Puan Türleri ve Anlamları

Geçmiş dönemde tek sınav ile tamamlanan üniversite girişleri günümüzde iki sınav ile yapılıyor. Bu aşamada tek sınav döneminde öğrencilerin birinci bölümde yaptıkları sorulara göre Sayısal-1, Sözel-1 ve EA-1 puanları ortaya çıkarken günümüzde YGS sisteminde 6 farklı puan ortaya çıkıyor. Genel olarak benzer bir yol izlenerek puan sistemleri kurulurken YGS sistemi içerisinde puanlar YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olarak isimlendiriliyor. Bu puan sistemleri arasından YGS-1 ve YGS-2 eski sistemde yer alan Sayısal-1 puanlarını oluşturuyor. Yani bu puan sisteminde ağırlıklı olarak sayısal sorulara verilen yanıtlar etkili oluyor. Bunun yanı sıra YGS-3 ve YGS-4 puanları Sözel-1 puanlarına eş değer oluyor. Son olarak YGS-5 ve YGS-6 puanlarıda EA-1 puanına denk geliyor.

Sınava girdikten sonra kişilerin doğru ve yanlışlarıbelirlenerek netleri hesaplandığına 6 farklı puan ortaya çıkıyor. Genel olarakbu puanlara göre kişilerin ilk etapta barajı geçip geçemedikleri belirleniyor.Eğer öğrenciler 150 puanı geçerlerse açıköğretim ve önlisans programlarınagirmeye hak kazanırken 180 puanı geçen kişiler ikinci sınava ve 4 senelik lisans eğitimlerine girme şansı elde ediyor. Bunun yanında üniversitelerde yeralan bölümler farklı puan türlerine göre alımlar gerçekleştiriyor. İnşaat,bilgisayar ya da elektrik içeren yüksekokul bölümleri YGS-1 puan türünden alımyaparken bankacılık ve sigortacılık YGS-6 puanına göre alım yapıyor.

LYS Puan Türleri ve Anlamları

LYS sınavında öğrenciler farklı oturumlarda sınavlara girerken genel olarak kendi alanlarına göre sınava giriş yapıyorlar. LYS’ye giren öğrenciler ilk oturumda MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 puanlarının belirleneceği matematik ve fen bilgisi konularının işlendiği oturuma giriyorlar. Bunun dışında TM-1, TM-2 ve TM-3 puanlarının belirleneceği matematik ve Türkçe testi farklı bir oturum ile yapılıyor. Sonrasında TS-1 ve TS-2 notları Türkçe ve sosyal testlerinin bulunduğu oturumda yapılan sorular göre belirleniyor. Son olarak öğrenciler DİL-1, DİL-2 ve DİL-3 puan sisteminde puanlarını alıyorlar.

Bu puanlara göre üniversitelerde girecekleri bölümlerden tercihlerini yapıyorlar. Puan türü bazında puanlarınızı öğrenmek için lys puan hesaplama sistemimizi kullanabilirsiniz. Sayısal bölüm mezunları için popüler olan mesleklerdenmatematik öğretmenliği MF-1 puanıyla alım yaparken, fizik, kimya ya da biyolojigibi ana bilim dalları MF-2 puanından alım yapıyor. Tıp, veterinerlik veeczacılık gibi bölümler MF-3 puanıyla öğrencileri kabul ederken MF-4 puanı ilede mühendisliklere girişler yapılıyor. İktisat ve işletme gibi bölümler TM-1puanıyla alım yapıyor. Hukuk ve siyasi bölümler TM-2 puanıyla alırken,psikoloji ve felsefe bölümlerine öğrenciler TM-3 puanları ile giriyorlar. Sözel bölümlerde radyo televizyonTS-1 puanıyla alırken tarih ve edebiyat öğretmenleri TS-2 puanlarına görebelirleniyor. Dil bölümünde de kişilerin seçecekleri dillere göre hangi puanlaalım yapılacağı değişiklik gösteriyor.


Toplam Oy: 420
Derece: 3.54