YGS Puanı Nasıl Hesaplanır? (202 okunma)

Konu: YGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Nov 25 2017

YGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

YGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Geçmiş yıllarda tek bir sınav ile üniversiteye giriş işlemi gerçekleşirken artık iki farklı sınav gerçekleşiyor. Bu sınavlarda ilki olan YGS, öğrencilerin diğer sınava girip giremeyeceklerine de karar verilen aşama olarak görülüyor. Bu sınav sistemi getirildiği andan itibaren belirli barajlar konulurken bu barajlar küçük farklarla da olsa değiştirilebiliyor. Son dönemde YGS sınavına giren kişilere ilk olarak 150 puan barajı konuluyor. Eğer adaylar bu barajı aşarlarsa üniversitelerde yer alan açıköğretim ve önlisans bölümleri arasından bir tercih yapma hakkı elde ediyorlar. Buna ek olarak adaylar üniversiteler tarafından düzenlenen özel yetenek sınavlarına da girmeye hak kazanıyor. Bunun yanında 180 puanlık ikinci bir baraj yer alırken bu puanı geçen adaylar Haziran ayında yapılacak olan sınava katılmaya hak kazanıyor. Bu sınav sonrasında da üniversitelerin lisans bölmeleri arasından seçimler yapılıyor. 

YGS Sınavında Hangi Puan Türleri Bulunuyor?

YGS sınavına girecek olan kişilere 4 farklı bölümden sorular soruluyor. Bu aşamada öğrenciler Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilgisi bölümlerinden 40’ar soru soruluyor. Toplamda 160 soru yöneltilirken öğrenciler en yüksek puanı almak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu doğrultuda alacakları puanlar net sayılarına göre belirlenecektir. Her testin kendi içerisinde bir puanlaması olurken bu aşamada öğrenciler doğru sayılarından yanlış sayılarının dörtte birini çıkararak net sayılarına ulaşırlar. Sonrasında bu net sayılarına göre puanlar belirlenecektir. Bu aşamada öğrencilerin YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları belirlenecektir. Belirlenen bu puanlar sonrasında toplam lisans giriş puanına yansırken barajı geçmek için bu puan türlerinin en az birinden 150 ya da 180’in üzerinde puan almak gerekecektir. 

YGS Netleri Nasıl Puana Dönüşüyor?

YGS sınavına giren ya da evde deneme testleri çözerek kaç puan aldığını öğrenmek isteyen adaylar ilk olarak netlerini belirlemektedir. Bunun sonrasında belirlenen bu netler hesaplama araçlarına girilerek öğrenciler aldıkları puanları öğrenebilirler. Direkt olarak soruların sabit puanları olmadığından belirli oranlar yardımıyla YGS puanları tam olarak belirlenmektedir. Bu da kişilerin kendileri bu puanları hesaplayamayacağı anlamına gelmektedir. Bu sebeple internet sitelerinde yer alan puan hesaplayıcılara yazılan doğru ve yanlış sayıları sonrasında öğrencilerin aldıkları puanlar ortaya çıkar. Bu puanlar direkt olarak YGS puanları olurken okul puanları eklenmemiş olacaktır. Bunun sonrasında bu puanların %40’ı lisans girişlerde öğrencilerin genel puanına yansımaktadır. 

YGS Puanı Hesaplama Aracını Kullanma

YGS puan hesaplama aracını kullanacak olan öğrenciler ilk olarak ygs puan hesaplama sitemize girdikten sonra site üzerinden karşılarına çıkan tabloyu doldurmaya başlarlar. Bu aşamada netlerini kendilerinin hesaplamasına da gerek olmayacaktır. Direkt olarak sitedeki hesaplama aracına tüm testlerde yaptıkları doğru ve yanlış sayısını girerek puan hesaplayıcı kullanılmaktadır. Bu hesaplama aracı içerisinde okul puanının girilmesi için de özel bir alan yer almaktadır. Bu alanda da kişiler diploma notlarını 5 ile çarparak elde ettikleri puanı buraya gireceklerdir. Diploma notu 50 ya da 50’den az olan öğrenciler 250 yazarken 100 olan öğrenciler 500 yazarak okul puanları dahil olacak şekilde puanlarını belirleyebilirler. Diploma notunun 5 ile çarpılması gerekli sayının elde edilmesi için yeterli olacaktır. Öğrencilerin kullanımına sunulan bu puan hesaplama araçlarının hafızasında geçen senenin kayıtları da yer almaktadır. Bu aşamada eğer kullanıcılar okul puanlarını da girerlerse geçtiğimiz yılın sonuçlarına göre kendi sıralamalarını da öğrenme şansı elde edeceklerdir. Bu sonuçlar da kullanıcılara çok daha geçerli bir sonuç vermiş olur. 

Toplam Oy: 202
Derece: 3.85