YGS ve LYS nin Birbirine Etkisi (621 okunma)

Konu: YGS ve LYS nin Birbirine Etkisi

Nov 25 2017

YGS ve LYS nin Birbirine Etkisi

YGS ve LYS’nin Birbirine Etkisi

Üniversite sınavları öğrencilerin hayatlarında çok önemli bir yer tutarken bütün bir sene bu sınavlar için çaba gösteriyorlar. Geçmiş dönemde sınavlar tek bir oturum üzerinden yapılırken günümüzde öğrenciler yıl içerisinde farklı sürelerde 2 sınava giriyorlar. İlk olarak YGS’ye giren öğrenciler bu sayede ikinci sınava hak kazanıp kazanamayacaklarını da görmüş oluyorlar. Buna ek olarak iki senelik yüksekokul eğitimi ya da açıköğretim eğitimi almayı düşünen kişilerin de bu sınava girmesi gerekiyor. Bu sınavda kişiler 150 puanı geçerlerse üniversitelerde okuma imkânı bulurken lisans eğitimi alacakları 4 senelik üniversitelere gitmek için 180 puan barajını geçmeleri gerekiyor. Buna ek olarak YGS’de alınan puan belirli oranlarda LYS puanını da etkiliyor.

YGS’nin LYS Üzerindeki Etkisi Ne Kadar?

YGS’ye girdikten sonra 180 puan barajını geçen kişiler bu doğrultuda ikinci sınav olan LYS sınavına girmeye hak kazanıyor. Bu aşamada LYS sınavı 6 farklı oturumda gerçekleşirken öğrenciler bunlardan iki tanesine girerek üniversite için gerek duydukları puanları almış oluyorlar. İsteyen öğrenciler tüm oturumlara girme şansı da elde edebiliyor. Böylece kişiler kendilerini kendi alanları dışında da deneme şansı buluyorlar. Bu sınavdaki başarıları girdikleri oturumlarda yaptıkları doğru ve yanlış sayılarına göre belirleniyor. Bunun sonrasında da MF-1, TM-2 ya da TS-2 gibi puanlar ortaya çıkıyor. Sayısal bölüm öğrencileri MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 puanlarından oluşan bir puan alıyorlar. Buna ek olarak eşit ağırlık öğrencileri TM-1, TM-2 ve TM-3 puanları ile değerlendiriliyor. Sözel bölümde okuyan öğrenciler TS-1 ve TS-2 olmak üzere iki farklı puan alıyorlar. Dil öğrencileri de 3 farklı puanda değerlendiriliyor. 
Tüm bu değerlendirmeler sonrasında ortaya çıkan puanlarda belirli oranlar ve formüller kullanılırken üniversiteye giriş için gerekli olan bu puanlarda YGS de etkili oluyor. YGS puanlarının %40’ı öğrencilerin üniversiteye girerken gerek duydukları puanları oluşturuyor. Bunun yanında LYS puanları ise %60 oranında etki ediyor. Her ne kadar bu aşamada alan sınavı olan LYS daha etkili olsa da öğrencilerin YGS’yi gözden çıkarma gibi bir şansı olmuyor. %40 oran genel puanda son derece yüksek etki yaratabiliyor. 

LYS ve YGS Dışında Puanlara Etki Eden Etmenler Var mı?

Bu iki sınava giren kişiler lise hayatları boyunca öğrendikleri bilgileri sınayarak üniversitelere girmeye hak kazanırken bu aşamada öğrencilerin lise hayatlarında aldıkları notlar da önem arz ediyor. Eski dönemde olduğu kadar büyük etkiler yaratmıyor olsa da günümüzde de oldukça geçerli bir etkisi olan ders notları OBP olarak adlandırılıyor. Ortaöğretim Başarı Puanı olarak belirtilen bu puanlar adayların diploma notuna göre belirleniyor. Belirlenen bu puan da sonrasında üniversite sınavlarından sonra elde edilen puanlara direkt olarak eklenerek kişilerin tam puanları belirlenmiş oluyor. 
Öğrencilerin kendi okul puanlarını öğrenmeleri de çok basit oluyor. Lise hayatları boyunca aldıkları sınıf geçme notlarının tamamının ortalaması alınarak kişilerin mezuniyet notları belli oluyor. Diploma notu olarak da adlandırılan bu not genel olarak 50 ile 100 arasında olurken nadiren 50’nin altına iniyor. Bu durumlarda da ÖSYM en düşük 50 olarak alarak bu adayların okul puanlarını hesaplıyor. Öğrencilerin kendi okul puanlarını öğrenmeleri de çok basit oluyor. Lise hayatları boyunca aldıkları sınıf geçme notlarının tamamının ortalaması alınarak kişilerin mezuniyet notları belli oluyor. Diploma notu olarak da adlandırılan bu not genel olarak 50 ile 100 arasında olurken nadiren 50’nin altına iniyor. Bu durumlarda da ÖSYM en düşük 50 olarak alarak bu adayların okul puanlarını hesaplıyor. 

Toplam Oy: 621
Derece: 4.06