YGS ve LYS Sıralaması Nasıl Hesaplanır? (480 okunma)

Konu: YGS ve LYS Sıralaması Nasıl Hesaplanır?

Nov 25 2017

YGS ve LYS Sıralaması Nasıl Hesaplanır?

YGS ve LYS Sıralaması Nasıl Hesaplanır?

Üniversite sınavı iki farklı kademe yapılırken öğrenciler YGS ve LYS’ye girerek üniversite puanlarını belirliyorlar. Bu doğrultuda hem YGS’den sonra hem de LYS’den sonra ortaya belirli puanlar çıkıyor. 18 farklı puan gelirken öğrenciler de kendileri için en iyi kararı vererek mesleki seçimlerini gerçekleştiriyorlar. Bu aşamada birçok kişi sınavlardan önce denemeler çözerken sürekli olarak puanlarının ne seviyede olduğunu merak ediyor. Bu doğrultuda puanlar her zaman yeteri kadar doğru sonuçlar da vermiyor. Öğrencilerin diğer öğrencilerin durumuna göre aldıkları puanlar da etkili olduğundan daha yüksek puan alınan bir sene içerisinde sıralamalar daha düşük kalabiliyor. Genel olarak öğrencilerin üniversite girişlerinde sıralamaya bağlı kalması çok daha doğru oluyor.

Üniversite Bölümlerinde Sıralama Neden Önemli?

Genel olarak üniversite sınavından sonra öğrencilerin puanlarının açıklanması tam anlamıyla bir sonuç ifade edemiyor. Eğer genel olarak sınavdaki başarı oranı yüksekse öğrencilerin aldıkları puanlar da daha az değerli oluyor. Ancak benzer bir durumda normal şartlardan daha düşük puanlar yapan kişiler sınavdaki başarının düşük olması sebebiyle daha iyi bir sıralamada yer alabiliyor. Bu sebeple de internet sitelerine doğru ve yanlış sayılarını girerek puanlarını hesaplayan öğrenciler bir yandan da sıralamalarını hesaplıyor. Son 3 senenin sıralaması baz alınarak tüm puan türlerinde son 3 yıla ait sıralamalar ortaya çıkıyor. Böylece aldıkları bu puanlar ile birlikte öğrencilerin hangi sıralamaya sahip olacağı belirlenmiş oluyor. Kesin olarak bir sayı verilemiyor olsa da 3 senenin ortalaması alındığında son derece tutarlı sayılar ortaya çıkıyor.

Sıralamalar Nasıl Hesaplanıyor?

Sıralamalar hesaplanırken geçmiş dönemlerin kayıtları kullanılıyor. Ortalamaya bakıldığında ülkemizde 2 milyon insan her sene üniversiteye giriş sınavlarına giriyor. Bu durumda sonuçlara göre sıralanan kişilerden bir liste oluşuyor. Bu listeyi baz alarak da internet sitelerinde puanlara göre sıralamalar belirlenebiliyor. Öğrenciler doğru ve yanlış sayılarına göre puanlarını hesaplattığı anda otomatik olarak sıralama da hesaplanıyor. Bu şekilde yıllara ayrılarak son 3 ya da 4 senenin listesine bakılarak 4 farklı sonuçlar elde ediliyor. Bu sıralamaların tamamında farklı sayılar ile karşılaşılsa da çok büyük değişimler olmuyor. Genel olarak sınavın standart sapmasının ve başarı oranının bu sıralamalarda etkili olduğu bilindiğinden yakın bir değer elde edilmiş oluyor.  

Hangi Puan Türündeki Sıralama Önemli Oluyor?

Öğrenciler ilk olarak YGS sınavına girdiklerinde 6 farklı şekilde puanları hesaplanıyor. YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere puan türleri öğrencilerin karşısına geliyor. Bu puanlar sayesinde öğrenciler eğer iki senelik önlisans eğitimi almayı düşünüyorlarsa üniversitelerin geçen sene içerisinde aldıkları minimum puanlara göre başvurularını yapıyorlar. Bu aşamada seçecekleri mesleğe göre hangi YGS puanlarına bakmaları gerektiği de farklılık gösteriyor. Ülkemizde YGS ile alan bölümlerin tamamı hangi puan ile alım yaptığını açıkladığından öğrenciler için de bu puanlar ile ortaya çıkardıkları sıralamalar önemli oluyor.

LYS sonrasında ise 12 farklı puan türü ortaya çıkıyor. Bu puanlar eğer öğrenciler tüm oturumlara girmişse oluşuyor. Eğer minimum girmeleri gereken 2 oturuma girmiş olan öğrenciler varsa bu öğrencilerin yalnızca bu aşamada puanları oluşuyor. Sayısal öğrencilerinin 4 adet, eşit ağırlık öğrencilerinin 3 adet, sözel öğrencilerinin 2 adet ve dil bölümü öğrencilerinin 3 adet farklı puanı oluyor. Bu puanlar kendi arasında birbirine oldukça yakın olurken sıralamaları da son derece önemli oluyor. Sayısal bir bölüm öğrencisi tıp bölümleri için farklı bir puandaki sıralamasına bakarken mühendislikler için farklı bir puana bakma ihtiyacı duyuyor. 

Toplam Oy: 480
Derece: 4.34